Eflanililer Derneği’nin Pankartı Karabük’ü Salladı

Karabük Havaalanı’nın ne zaman, nereye yapılacağı uzun zamandır Karabük gündeminde yer alıyor. Daha ilk başlarda Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin havaalanı Eflani’ye yapılsın teklifi ile Eflanililerin gündeminde de havaalanı ayrıca yer almaktaydı.
Karabük genelinde hatta Eflani’de bile, Rafet Vergili dışında hemen hemen hiç kimse havaalanının Eflani’ye yapılmasını ağzına almazken, Vergili bu teklifini her platformada yıllardır dile getirmeye devam etti.
Seçim sürecine giren ülkemizde yatırımların, projelerin çokça konuşulduğu bugünlerde, İstanbul’da kurulu bulunan ve bir çok önemli organizasyona imza atan İstanbul Eflanililer Derneği, hazırladığı bir pankartı Karabük sokaklarına asmasıyla Karabük Gündemine girdi. Böylece Rafet Vargili’nin teklifine, Eflanilierden ilk ciddi destekte gelmiş oldu.
Pankartta; Dernek logosunun yanında “HAVAALANI EFLANİ’YE İSTİYORUZ! TEŞEKKÜLER Sayın RAFET VERGİLİ” ifadesi yer aldı.
Seçime sayılı günler kala bir STK’dan böyle bir çıkış olması Karabük Gündemini hayli hareketlendirdi. Bazı kimseler derneğin siyaset yaptığını savunurken, bazıları ise derneğin bu çıkışını yerinde buldu.
Pankart olayı siyasiler arasında pek dile getirilmese de, sokaklarda bir çok kimsenin dilinden düşürmediği bir konu haline geldi.
Bununla beraber Eflani’ye havaalanı yerine hayvancılık organize sanayi gibi istihdam alanların kurulması da konuşmalar arasında yerini aldı.
Her ne olursa olsun İstanbul Eflanililer Derneği’nin bu çıkışı Karabük’te bir EFLANİ GERÇEĞİ’nin olduğunun anlaşılmasına yardımcı oldu.

Bir çok kez köşe yazılarını burada paylaştığımız Ahmet Gölbek’in konuyla ilgili yazılarını haberimize ekliyoruz;

“EFLANİ HAVAALANI’NI İSTİYOR..TEŞEKKÜRLER SAYIN RAFET VERGİLİ..” PANKARTI, KARABÜK’TE ORTAMI HAYLİ DALGALANDIRDI VE AK PARTİ..
İstanbul’da kurulu olan EFLANİ DERNEĞİ Yönetim Kurulu tarafından,Karabük’ün çeşitli yerlerine asılan “EFLANİ HAVAALANI’NI İSTİYOR..” gibi bir pankart Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ’YE teşekkür ile sona eriyor..
PANKART SİYASİ ORTAMI HAYLİ DALGALANDIRDI..
Örneğin AK Parti bu pankartın SEÇİM MALZEMESİ olduğuna inanıyor galiba,zira,AK Parti içinde Siyaset yapan birçok isim “BU PANKARTLARIN SİYASİ BİR YÖNÜ OLDUĞU KESİN..” gibi ifadeler kullanıyor.
Olay, pankartı asan Derneğin “DERNEKLER YASASINA GÖRE,DERNEK SİYASETLE UĞRAŞAMAZ.KONU MAHKEMELİK BİLE OLABİLİR..” noktasına gider mi,sanki böyle düşünen genişçe bir çevre de var AK Parti içinde..
“BU PANKARTLARIN ARKASINDA BİR SİYASİ İRADE OLDUĞU KESİN..” görüşünü hemen herkesten duyuyoruz,”PEKİ NEDİR BU SİYASİ İRADE..” diye sorduğunuzda ise “ZAMANI GELİNCE ELBET AÇIKLANACAKTIR..” falan gibi,amiyane tabirle,top çeviriyorlar..
Bilindiği gibi KARABÜK ÜNİVERSİTESİ Sivil Havacılık Yüksekokulu için UÇUŞ PİSTİ olarak kullanılacak,daha sonra,KARABÜK HAVAALANI olarak kullanılacak, YERLERİN KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI başlatıldı..
Buna karşılık olarak da,Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ,bu işe şiddetle karşı çıkarak “İZİN VERMEM,ELİMDEN GELEN HER TÜRLÜ ENGELLEMEYİ YAPARIM..” gibi açıklamalarda bulunmuştu.
KONU,ORTAMI HAYLİ DALGALANDIRDI,GÖRÜNEN BU..

“HAVAALANI EFLANİ’YE HİÇ AMA HİÇBİRŞEY KAZANDIRMAZ…” DİYENLER “EFLANİ’YE HİZMET HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİDİR..”
İstanbul’da kurulu olan EFLANİ DERNEĞİ Yönetim Kurulu tarafından,Karabük’ün muhtelif yerlerine asılan “EFLANİ HAVALANI İSTİYOR VE TEŞEKKÜRLER SAYIN RAFET VERGİLİ..” şeklinde ki pankartlar KARABÜK SİYASETİNİ DALGALANDIRDI..
AK Parti cenahında büyük tepkilerin olduğu kesin..
Buna karşın “HAVAALANI EFLANİ’YE HİÇBİR ŞEY KAZANDIRMAZ.AK PARTİLİLER BİR AÇIKLAMA İLE EFLANİ HAYVANCILIK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURACAĞIZ,YOLUNDA BİR AÇIKLAMA YAPSALAR İLÇE SAKİNLERİ,O AÇIKLAMAYA DAHA FAZLA BEL BAĞLAR..” gibi yaklaşım gösterenler var.
İyi de BUNU KİM/KİMLER YAPACAK..?
Sayın CUMHUR ÜNAL MI YAPACAK..?
Sayın NİYAZİ GÜNEŞ Mİ YAPACAK..?
Sayın BURHANETTİN UYSAL MI YAPACAK..?
Bu isimler arasında EFLANİ İLÇESİ’NE en fazla emeği geçmiş olan Prof.Dr.Sayın BURHANETTİN UYSAL elbet,katkısı olan,emeği geçmiş olan ve bu İlçemize MESLEK YÜKSEKOKULU kazandıran Sayın UYSAL’DIR..
BÖYLE BİR AÇIKLAMAYI AK PARTİLİLER YAPARLAR MI..?

OHOO,AK PARTİ “EFLANİ HAYVANCILIK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ KURACAĞIZ DER Mİ..?” DİYENE KADAR İYİ PARTİ BU VE YÖNLÜ BİLDİRİLER
İstanbul’da kurulu EFLANİ DERNEĞİ’NİN,Karabük’ün çeşitli yerlerine astığı ve SİYASİ ORTAMI bir anda dalgalandırılan “EFLANİ HAVAALANI’NI İSTİYOR.TEŞEKKÜRLER SAYIN RAFET VERGİLİ..” pankartı tartışılıyor..
Özellikle AK PARTİ CENAHI,ADETA,BURNUNDAN SOLUYOR..
EH,işin ucunda 8 bin civarında EFLANİ OYU var,işin ucunda KARABÜK ve SAFRANBOLU’DA yaşamını sürdüren 8-10 BİN EFLANİ’Lİ OYU VAR ve bu oyların pankarttan etkilenmemesi mümkün mü..?
Biz AK Partililer de “EFLANİ HAYVANCILIK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURACAĞIZ..” açıklaması yaparlarsa,bu sözlere çok daha fazla bir seçmen kitlesi kulak verir gibi yaklaşımlar getiriyorduk ki..
İYİ PARTİLİLER bu yönlü bir açıklama yaparak “ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGELERİNİ YAYGINLAŞTIRARAK,HAYVANSAL ÜRETİMİ TEŞVİK EDECEĞİZ..” duyurusunda bulundular..
İYİ Parti Milletvekili Adayı Sayın HAKKI ÖZDEK uzun yıllar KARABÜK TARIM MÜDÜRÜ olarak görev yaptı ve Partinin TARIM KOMİSYONU Başkanı olarak da görev yapıyor..
BU İŞLERİ EN İYİ BİLEN İSİMLERDENDİR Sayın HAKKI ÖZDEK.

13 Haziran Tarihli yazının tamamı için tıklayınız
_____________________________

İSTANBUL’DA KURULU EFLANİ DERNEĞİ PANKARTLAR ASTI VE “EFLANİ’YE HAVAALANI İSTİYORUZ,SAYIN RAFET VERGİLİ’YE TEŞEKKÜR EDERİZ.”
Karabük’ün EFLANİ İLÇESİ,daha önce de birkaç kez yazmıştık,İSTANBUL’DA EN ÖRGÜTLÜ Hemşeri dernekleri arasında yer alır ve sanıyoruz bu anlamda BİRKAÇ EFLANİ DERNEĞİ var İstanbul’da.
Sayın İBRAHİM BOSTANCI’NIN Başkanlığını yaptığı EFLANİLİLER DERNEĞİ birçok pankart hazırlayarak “EFLANİ’YE HAVAALANI İSTİYORUZ..” diyor ve bu konuyu dile getiren Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ’YE teşekkür ediyor.
HAZIRLANAN ve ASILAN PANKARTLAR BU İFADELERLE YAZILMIŞ.
CUMHURBAŞKANI ve MİLLETVEKİLİ SEÇİMİNE 12 gün gibi bir zaman kala asılan bu pankartla,özellikle “CUMHUR İTTİFAKI..” içinde bir ses verir mi bilmiyoruz.
Bilindiği gibi,bu anlamda Başbakan Sayın BİNALİ YILDIRIM ve AK Parti Karabük Milletvekili ve Milletvekili Adayı Prof.Dr.Sayın BURHANETTİN UYSAL’IN yaptığı açıklamalar var..
HAVAALANI olarak kullanılacak pist için KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI başladı,buna karşılık ise Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ Kamulaştırması yapılan UÇUŞ PİSTİ için Belediye olarak her türlü engeli çıkartacaklarını,buna asla izin vermeyi düşünmediklerini açık/seçik söylüyor..
İSTANBUL’DA KURULU EFLANİ DERNEĞİ “HAVAALANI İSTİYOR..”
“BU HAVAALANI EFLANİ İLÇESİNE YAPILMALIDIR..” diyor..

İSTANBUL’DA KURULU EFLANİ DERNEKLERİ,KEŞKE “HAVAALANI YERİNE HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ..” TALEBİNİ YAPSALARDI..
İSTANBUL’DA kurulu EFLANİ DERNEĞİ,Karabük’ün birçok yerine PANKARTLAR asarak “HAVAALANI EFLANİ’YE YAPILMALIDIR..” taleplerini dile getirmişler ve bu konuyu gündeme getiren Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ’YE TEŞEKKÜR etmişler..
İnsanın kendi İlçesi için talepte bulunması alkışlanacak bir konu elbet ki,bu anlamda İSTANBUL’DA kurulu EFLANİLİLER Dernek Başkanı Sayın İBRAHİM BOSTANCI ve Yönetim Kurulu önemli bir adım atmış bulunuyorlar.
EFLANİ’YE HAVAALANI ÇOK UZAK BİR İHTİMAL..
Bunun yerine keşke EFLANİ HAYVANCILIK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ gibi bir talepte bulunsalardı,hem olması çok daha kolay,hemde EFLANİ’NİN GELENEKSEL SEKTÖRÜ olan HAYVANCILIK bir ivme kazanırdı.
HAVAALANI FAZLA EKONOMİK GETİRİSİ OLAN BİR KONU DEĞİL.
Ancak,HAYVANCILIK OSB,EFLANİ İLÇESİNİ UÇURUR,çok büyütür..
Gidin bakın SALTUKOVA HAVALANI İlçeye ne katkı sağlamış..!!

BİR ANDA GELİŞEN “EFLANİ’YE HAVAALANI İSTİYORUZ.TEŞEKKÜRLER SAYIN RAFET VERGİLİ..” PANKARTLARININ ARKASINDA Kİ GERÇEK NEDİR
Dün çok önemli bir AK Partili ile görüşmemiz oldu,biliyorsunuz bir anda “EFLANİYE HAVAALANI İSTİYORUZ.TEŞEKKÜRLER SAYIN RAFET VERGİLİ..” yazılı pankartlar asıldı Karabük’ün muhtelif yerlerine.
O AK PARTİLİ KARDEŞİMİZE BUNU SORDUK.
Hatta “BİR EFLANİLİ OLARAK BİZİMDE TALEBİMİZ SAYILABİLİR..” falan dedik,O Kardeşimiz “O İŞİN ARKASINDA KİM VAR AZ BUÇUK TAHMİN EDİYORUZ.ÖNCE ÖYLE BİR OLAYIN GERÇEKLEŞME İHTİMALİ HİÇ YOK.DAHA SONRA BÖYLE BİR OLAYI GÜNDEME GETİRMEK NAFİLE BİR İŞ..” gibi sözler etti.
“BUNUN SİYASİ BİR AYAĞI VARDIR MUTLAKA..” dedi.
“24 HAZİRANDAN SONRA İNŞAALLAH O DOĞRULTUDA,O PANKARTLARI ASANLAR İLE ASTIRANLAR BİRLİKTE ANKARA’YA GİDERLER,BÖYLE BİR TALEBİMİZ VAR DİYEREK İLGİLİ BAKANLIKLARIN KAPISINI ÇALARLAR..” gibi ifadeler kullandı..
Karabük’te kurulu SİVİL HAVACILIK MESLEK YÜKSEKOKULU,UÇUŞ PİSTİ İÇİN KAMULAŞTIRMALAR BAŞLAMIŞKEN yapılan böyle bir girişimin ne mana taşıdığına ilişkin bazı değerlendirmeler yaptı O Kardeşimiz.
Öyle görünüyor ki,iş biraz uzayacak galiba..
AK Partili O KARDEŞİN söylediklerinden bunları anladık..

12 Haziran Tarihli yazının tamamı için tıklayınız

_______________________________
Pankartın Arkasından Bölgenin Sesi Gazetesi Sitesinde Yer Alan Başka Bir Haber;
Yıllardır konuşulan ancak konuşmaktan öteye gitmeyen Karabük’e havaalanı yapılsın, yapılmasın tartışmaları büyürken,son günlerde artan tartışmaların tamamen siyasi odaklı olduğu ve oy devşirmek için bu tartışmaların ortaya atıldığı belirtiliyor.

Konu ile ilgili yapılan havaalanı tartışmalarına ortak olan bazı ilgili vatandaşlar,”yıllardır Eflani Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi bölgesi konuşulurken hiç kimseden ses çıkmıyordu.Şimdi bir havaalanı konusu ortaya atılmış bilmem şuraya mı yayılsın,buraya mı yapılsın?tartışmaları yapılıyor. Bize göre şuanda öncelikli sorun havaalanı değil.Daha önce bu memleketin istihdama yönelik yatırımlara ihtiyacı var.Bakın Zonguldak ve Kastamonu illerinde ki havaalanları bile sağlıklı çalıştırılamıyor.Bence siz Eflani Hayvancılık İhtisas Organize sanayi bölgesini konuşun.Boş laflarla milletin kafasını karıştırıp oy devşirmeye çalışmayın.Şu anda ne konuşulursa konuşulsun hepsi seçimlere yöneliktir.İnsan sormaz mı şimdiye kadar neden konuşmadınız veya bu denli ciddiye almadınız diye.Bunların hepsi laf salatasından başka birşey değil”açıklamasını yapıyorlar.

Diğer yandan İstanbul Eflanililer Derneği de havaalanı konusunda bir dizi destek açıklamaları yaparken, İlçeye yakın diğer kaynaklar ise,şuan Eflani’ye Hayvancılık İhtisas sanayi bölgesi kurulması çok daha mantıklı. Havaalanından önce hayvancılığın bitmeye yüz tuttuğu hayvancılık alanında yatırımlar yapılmalı.Eflani İlçesi ancak bu şekilde gelişir”bilgilerine yer veriyorlar.
Kaynak.

İStanbul Eflanililer Derneği Pankart

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir