İbrahim Ertuğrul ile Rafet Vergili’nin Havaalanı Tartışması

Dün Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, Eflani’ye havaalanı yapılması ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin bu yöndeki sözleri hakkında yerel basına bir mülakat vermiş bunu da kendi facebook hesabında yayınlamıştı.
Bu yazının ardından bugün Rafet Vergili bir canlı video ile gene facebook üzerinden Ertuğrul’a cevap verdi.
Az önce İbrahim Ertuğrul da bu canlı yayına bir yazı ile cevap verdi.
Tartışmanın akibeti merak konusu oldu.
İşte o yazıların bağlantıları;
1) İbrâhim Ertuğrul un ilk yazısı;
https://www.facebook.com/ibrahim.ertugru…/…/2544684972422483
2) Rafet Vergili’nin videosu;
https://www.facebook.com/rafet.vergili/videos/1927681673941956/
3) İbrahim Ertuğrul’un Vergili’ye cevabı;
https://www.facebook.com/ibrahim.ertugru…/…/2546118168945830
________________
Gene sırasıyla yukarıdaki linklerin içeriklerini burada paylaşıyoruz;
1)
“HAVAALANINI YAP HEYKELİNİ DİKERİM!”
Eflanı’ye Havaalanı yapılması konusunda sessizliğine bozan Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi sert bir dille eleştirdi. Başkan Ertuğrul Havaalanı konusunu takip edeceklerini söyleyerek Başkan Vergili’yi samimi olmaya davet etti.
Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Karabük Üniversitesi alanına yapılması planlanan havaalanın (eğitim pisti) Eflani bölgesini yapılması konusunda yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Başkan Ertuğrul ittifak ruhuna zarar vermemek adına seçimler öncesinde açıklama yapmadığını söyledi.
HAVAALANI KONUSU RAFA MI KALKTI?
Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin Havaalanı konusunu seçimler öncesinde gündeme getirdiğini belirten Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul yaptığı açıklamada, “Hava Alanı konusu temcit pilavı gibi seçimler öncesinde Karabük Belediye Başkanı Vergili tarafından gündeme getirilmekte sonra sessizce rafa kaldırılmaktadır. Vergili, ilk defa 2014 seçimlerinde Hava Alanı meselesini ortaya atmıştır. Fakat ne hikmetse aradan geçen dört yılda bu konu ile alakalı her hangi bir girişimde bulunmamıştır. Vergili, bu konuyu sadece medyaya yaptığı açıklamalarda dile getirmekte, Karabük’e Hava alanı yapılmalı bunun için en uygun yer Eflani ama Eflanililer sahip çıkmıyor, destek vermiyor şeklinde beyanatlarda bulunmaktadır. Halbuki 2014 yılında kendisine bu konuda yapacağı her çalışmada destek vereceğimi ifade etmiştim. Yine 15 gün önce İstanbul’da kurulu Eflani Dernekleri Karabük’e gelerek teşekkürlü pankartlarla destek verdiler özellikle Vergili’ye teşekkür ettiler.
Hava alanı, havalı bir proje olduğu için sosyal medyada bolca tartışılan bir konu haline geldi. Ancak, ne sosyal medyada ne yerel medyada tartışılması havanda su dövmekten başka netice vermez. Vergili’de, bir süre tartışıldıktan sonra unutturup seçim zamanın da tekrar ısıtılıp halkımızın önüne koymak üzere rafa kaldıracaktır.” dedi.
HAVAALANI YAP HEYKELİNİ DİKECEĞİM
Sözünü yerine getirmesi halinde Rafet Vergili’nin heykelini dikeceğini ifade eden Eruğrul, “Vergili, siyasi bir hamle olarak bu konuları gündeme getirip ben proje öneriyorum Eflanililer destek versin diyor, sonra geri çekiliyor. Bir süre sonra kamuoyunda bizim üzerimizde bir yafta kalıyor, Vergili İstedi Ertuğrul istemedi oluyor. (askeriye geliyordu, Eflanililer istemedi gibi) Şimdi Vergili!ye açıkça bir çağrıda bulunuyorum. Siz samimi olarak bu projeyi takip edin benden talepte bulunduğun her konuda destek olmaya söz veriyorum. Eflani’nin tüm sivil toplum örgütleri de sizin arkanızda olacak.
İddialı bir söylemde bulundunuz, Hava alanını Eflani’ye biz yaparız dediniz, biz sizi, “Rafet Vergili, Sözünün Eri” olarak biliriz, eğer bu sözünüzü yerine getirirseniz bende size söz veriyorum sizin heykelinizi hükümet konağının karşısına dikeceğim” diye konuştu.
_________________
2)

________________
3)
Sn. Rafet VERGİLİ’NİN BEYANININ NERESİNİ DÜZELTEYİM.
Adamın biri “Kurban” mevzuunu anlatıyormuş. “çocuğu olmayan Hz. Davut Allah’a dua etmiş, Yarabbi bana bir kız çocuğu ver, en kıymetli varlığımı sana kurban edeyim demiş. Dua tutmuş, Hz. Davut’un kızı olmuş, adını Ayşe koymuş, kız büyümüş gel zaman git zaman, Hz. Davut’un duası aklına gelmiş, düşünmüş en kıymetli varlığı kızı, kızını kurban etmek üzere yatırmış, tam boğazını kesip kurban edecekken, Azrail gökten bir keçiyle çıkagelmiş “kızı bırak al bu keçiyi kurban et “ demiş.!
Dinleyenlerden biri dayanamamış; “Yahu bunun neresini düzelteyim, Hz Davut değil Hz. İbrahim, Kız değil erkek, Ayşe değil İsmail, Azrail değil Cebrail, keçi değil koç .
Sayın Vergili FACEBOOK sayfasında bir mesaj yayınlamış öncelikle İstanbul’da AB Konseyi Toplantısında kendisine başarılar diliyorum.
Söylediklerini düzeltmeye çalışacağım:
1- Sizin il dışında olduğunuzu bilmiyordum, bilseydim inanın dönmenizi beklerdim.
2- Söylediklerim aynen doğrudur, “ Hava alanını Eflani’ye biz yaparız” beyanı sizin geğil mi? Ben de onun üzerine bizde size her türlü desteği vermeye hazırız dedim yine sözümdeyim. Heykel dikme meselesi mecazen söylenmiştir, biz takdir ve taltif ederiz manasındadır İstemezseniz dikmeyiz.
3- Siz 2014 yılında bu konuyu gündeme getirdiniz, o zamanda size destek vereceğim dedim aradan geçen zaman içinde ne yaptınız diye soruyorum. Sn Cumhurbaskanı, Sn. Başbakan, Sn Bakanlar beni değil sizi ziyaret etti. siz, Karabük’e hava alanı talebinde bulundunuz mu ? diye sordum.
4- Demir yolunu talep etmişsiniz benimle alakası olan bir konu değil o nedenle cevap vermiyorum.
5- Ben hava alanını talep etmedim Çünki, sizin bahsettiğiniz hava alanı Karabük’ün ihtiyacı olan bir konu ve İl belediye başkanı olarak size düşer, hem hakkınız hem görevinizdir. Ben 2000 nufuslu bir belediyenin başkanı olarak hava alanı talebinde bulunsam bu gülünç olur.
6- Eflani Belediyesinin ve benim yaptığım hizmetler beni ve Eflani halkını ilgilendirir. Karabük Belediyesinin ve sizin yaptıklarınız hakkında ben hiç konuşmadım bunu etik de bulmam.
7- 2019 yılına kadar ben Hava alanı konusunu konuşmaya devam edeceğim ve 2019 yılında İbrahim beyin görevi sona erecek diyor. Sn Vergili şimdide fala bakmaya mı başladınız ? Yapmayın o kadar ömür garantimiz mi var, 2019 için kaygılanalım.? Benim böyle bir derdim yok ama sizde bir panik havası görüyorum.
8- Eflani’ye bu zamana kadar ne yaptığımı ben kamu oyu ile paylaşıyorum, yolumu, asfaltımı, altyapımı kendim yapıyorum, asfaltsız yolum yok, yeni açılanları da yapıyorum. Ovacık Belediye başkanı’na verdiğiniz sözleri tuttunuz mu ? İlk icraatınız Hüseyin ERER’in verdiği eski İtfaiye aracını geri istemek oldu. Ben sizi ziyaret ettim siz, bir kere kapımı çalmadınız nasıl anlaşacağız çalışacağız sizinle ?
9- Eflani’ye, Yenice’ye Eskipazar’a yapılan hizmetler elbette sadece sizin meseleniz değil ama siz, sadece siz ilgilenmiş yapmış gibi sahipleniyorsunuz bu doğru bir yaklaşım değil.
10- Sessiz kalmamın sebebi sizin yaklaşım tarzınız; ve ben söyledim, Eflani belediye başkanı takip etsin, dernekler takip etsin şeklindeki tavrınız. Biz sıze diyoruz ki, madem bu projeyi ortaya koydunuz İl belediye başkanı olarak önümüze düşün birlikte takip edelim.
11- Hava alanına niye istemediğimi soruyorsun. Ben hiç bir yerde ve zamanda karşı olduğumu, istemediğimi söylemedim, bu konu sözde, söylemde kalmasın birlikte takip edelim dedim.
12- Dernek başkanlarını Karabük’e çağıran sizsiniz, afişleri yaptıran da sizsiniz. Bunda sıkıntı yok ama garip olan şu ; dilek ve temenniye pankartlı teşekkür gibi bir eyleme imza attırdınız. Dernek başkanları AK Parti il başkanlığına kendi istek ve iradeleri ile gitmişler. Beni İl başkanım aradı öyle haberim oldu ben de katıldım. Pankartları asın asmayın hiçbir fikir beyan etmedim, telkinde bulunmadım, toplatan da ben değilim. Benim söylediğim şu dur; bu afişlerin pankartların hiçbir kıymeti yoktur, neticeye tesiri, zararı olmaz.
13- Son Kelam sayın Rafet VERGİLİ, siz bizim ilimizin belediye başkanısınız. Saygımız hürmetimiz sonsuz. Lütfen hizmetler, projeler üzerinden birbirimizi yıpratmak yerine birbirimize destek verelim, düşün önümüze biz arkanızdan gelelim, konuştuklarımızı eyleme dönüştürelim. Saygılarımla.

İbrahim Ertuğrul ve Rafet Vergili Tartışması

Rafet Vergili’nin video konuşmasının metni;
Eflani'ye havaalanı yapılacak İbrahim bey. Senin sesiz kalman bir şey ifade etmez. Eflani için ne istersen yapmaya hazırız. İcraatları yap, benim heykelimi dikmeyi boşver.

Ben Karabük’te yokken bazı kişiler kendilerine göre demeçler verip, sonradanda bu demeçlerini sosyal medyalarında ilan ediyorlar. Bu konuyu ben sizlere izah edeyim. Eflani Belediye Başkanımız İbrahim Ertuğrul Bey bizim hakkımızda bir açıklama yapmış. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Eflani’ye havaalanı yapsın, onun heykelini dikeceğim diye. İbrahim Bey’in benim heykelimi dikmesine ihtiyacım yok. Ben Belediye Başkanlığını bıraktıktan sonra benim adımı herhangi bir caddeye verilmesine de gerek yok. Çünkü bizim her yerde imzamız var. İbrahim Bey açıklamalarında havanda su dövmek gibi basit kelimeler kullanmaktadır. Yıllardan bu tarafa Eflani Belediye Başkanımızın tek icraatı havanda su dövmek olmuştur. Zaten bunu da yazısında yazmıştır. Karabük Belediye Başkanı olarak şehir merkezinde bulunan Devlet Demir Yolları arsalarını verin diye diye en sonunda Devlet Demir Yolu arsalarını bir protokol ile Karabük Belediyesi’ne devri ile ilgili imza attık. Eflani Belediye Başkanının da açıklamasının ben Eflani’ye havaalanı istiyorum şu şekilde yapması gerekiyordu. Bunu da yetkili kişilere söyleyecekti. Bir kere ağzını açabilmiş mi? 2014 senesinden bu tarafa söylüyor, temcit pilavı olarak ortaya koyuyor diyor. Ben kendisine buradan şöyle söyleyeyim; Bizim 2019 senesinde seçimlerimiz var. 2019 senesinin sonuna kadar bu havaalanı gündemden düşmeyecek ve bu havaalanı ile beraberde İbrahim bey'in Belediye Başkanlığı bitecek.

Desin ki Eflani ile ilgili ben bugüne kadar şunu yaptım, şunu yapabildim. Senin bir sürü asfaltsız yerin var. Kaldırımsız sokağın var. Gel Karabük'e Belediye Başkanı olarak, benim şu asfaltımı yap, benim şu kaldırımımı yap, ki ben bugüne kadar hiçbir zaman parti ayırımımı yapmadım, parti de ayırmadım. Ne kadar Ak Partili Belediye varsa da yardımcı olmaya çalıştım. Çankırı'nın, Karabük'ün birçok kazasında isteyen ne istediyse Karabük Belediyesinden alıp gider. Sen bugüne kadar Eflani'ye ne yaptın da, ne istedin de sana kim vermedi. Şimdi bu yalnız benim meselem mi? Eflani'ye havaalanı yapılması yalnız benim meselem mi, Yenice'ye Organize Sanayi yapılması yalnız benim meselem mi? Eskipazar'a Organize Sanayi yapılması yalnız benim meselem mi? Eskipazar Organize Sanayi diye diye Eskipazar'a Organize Sanayi yapıldı. Şimdi de büyüteceğiz diye uğraşıyorlar. Aynı şekilde Yenice'ye konuşalım. Yenice Organize Sanayi diye diye orası da karara alındı. Öyle veya böyle bu arkadaşlar, Belediye Başkanları bu işlerin arkasında duruyor. Önce hepsi sessiz kaldı bu söylediklerimi. Sen hem sessiz kalıyorsun, hem duyarsız kalıyorsun, hem de Eflani'ye bu havaalanının yapılmasını neden istemiyorsun. Sen evvela bunu açıkla. Hem Dernek Başkanları da alıp da, Ak Parti İl Teşkilatında kendin programlar yapıp da afişleri indirtilmesini biliyorsun ya. Şimdi ben çok kısa bir cevap vermiş oldum ama şunu unutmasın. Ben konuşa konuşa Eflani'ye de havaalanı yaptıracağım. Beni dinleyen ve paylaşan tüm arkadaşlarıma da teşekkür ederim

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir