Ertuğrul; “Belediye Tecrübe İşidir.”

Eflani Belediye Başkanı ve Ak Parti Eflani Belediye Başkan Adayı İbrahim Ertuğrul, seçime az bir zaman kala sosyal medya hesabından paylaştığı bir yazı ile başkan adaylarının projelerini incelediğini ve belediye başkanlığının tecrübe işi olduğu dile getirdi. işte o yazı;

BELEDİYE İŞİ GÖNÜL VE TECRÜBE İŞİDİR…

31 Mart mahalli seçimlerine az bir süre kaldı, bir hafta sonra hep birlikte önemli bir sınav vereceğiz. Adaylar yaptıkları ve yapacakları ile huzura çıkacak, vatandaşlarımız da değerlendirip emaneti kime vereceğini belirleyecek. Girdiğimiz bu son dönemeçte kendini iyi anlatan yarışı önde bitirecek, haydi hayırlısı.
Genel itibarı ile – şimdiye kadar – gayet saygılı, seviyeli bir yarış sürdürülüyor. Aday arkadaşlarımı bu tutum ve davranışlarından dolayı tebrik ediyorum. İlçemizde ki huzur ve centilmenlik havasının 31 Mart tarihine kadar sürmesini diliyorum.
Aday arkadaşların seçim vaatlerini ve projelerini inceledim. Çöp, çamur, çukur, çevre, itfaiye, kanalizasyon, su arıtma, atık su arıtma, tanıtım, restorasyon, toplu konut vb. gibi belediyenin asli görevi ile ilgili hususlara değinmemeleri bizim açımızdan memnuniyet verici bir durum. Demek ki Eflani Belediyesi asli vazifesini tamamen yerine getirmiş. (Bize göre elbette yapılacak çok iş var, ) Bazılarının zannettiği gibi belediyeler ticari işletme değildir, (ancak piyasayı düzenlemek için kar amacı gütmeyen geçici işletmeler açabilir.) Özel sektör veya aile işletmesi olarak faaliyet gösterilen alanlarda kamu işletmelerinin verimli olması mümkün değildir. Öyle olsaydı komünist Sovyet Rusya, Kızıl Çin, serbest piyasa ekonomisine geçmek zorunda kalmaz, Kardemir 1 liraya satılmazdı. Belediyeler ticari ve üretim işletmelerinin kurulması için yatırımcıların önünü açmalıdır. Biz URŞAN TEKSTİLE yer tahsis ettik. (Beş yıl sonra işçi bulamadığı için işletmesini İZNİK’E taşımak zorunda kaldı.) BERCE A.Ş yi biz davet ettik. Belediyemize ait olan 42 dönüm araziyi biz teklif ve tahsis etmeseydik bugün ilçemize tarım ve hayvancılık konusunda okul işlevi gören bu işletme açılmayacaktı. Belediyeler halka balık vermemeli, balık tutmayı öğretmelidir. Bugüne kadar her girişimin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz.
Ayrıca belediye ve belediye başkanları her aklına geleni yapamaz. Kanun, mevzuat, sermaye, yatırım alanları, ham madde, pazar, ulaşım, coğrafi yapı, insan kaynakları, iklim ve nüfus gibi kısıtlayıcı birçok faktör bulunmaktadır. Geldiğimiz noktada bazı aday arkadaşlarımızın, hükümet bütçesi ile gerçekleşebilecek, büyükşehir belediyelerinde uygulanabilecek, ancak aile işletmeciliği şeklinde veya dev şirketlerin gücü ile yapılabilecek işleri ve yatırımları proje olarak halkımıza sunmalarını hayal mahsulü olarak görüyorum. Kaynak ve gelir gösterilmeden, kar ve zarara bakılmadan yapılan işler müflis tüccar işidir. Kimse kusura bakmasın, Eflani halkı hayal tacirlerine inanmayacak kadar akıl ve feraset sahibidir.
Belediyelerin bütçeleri vardır ve gelir-gider dengesi içinde bütçeler yapılır gerçekleştirilir. “Ben geliri düşünmem, harcamaya bakarım” demek sizin tercihiniz olabilir ama, fatura Eflani belediyesine dolayısı ile Eflani halkına çıkar, bunun da vebali ağırdır.
Aday arkadaşlarımız projelere emek harcamışlar (gerçi bilgisayar internet ve bunları az buçuk kullanan herkes bu projeleri yapar) ancak ilçeye, sorunlara, belediyeciliğe, işletmecilik ilkelerine ve ticarete yabancı oldukları ayan beyan ortada. Keşke bu arkadaşlarımız; kurdukları yatırımı, açtıkları işletmeyi, iş deneyimi ve tecrübelerini, eğitim ve uzmanlık alanlarını ve örnek uygulamaları referans olarak gösterebilmiş olsalardı. Bir yatırım ortaklığının içinde, bir belediyenin yönetim veya hizmet biriminde veya bürokrasisinde çalışmış olsalardı. 
Değerli hemşerilerim, Belediye işi gönül işi olduğu kadar TECRÜBE işidir. Belediye başkanı seçildiğim 2004 yılına kadar 1989-1995 yılları arasında Eflani Spor Kulübü başkanlığı, 1994-1999 yıllarında Eflani belediye meclis üyeliği, encümen üyeliği, Bel. Başkan vekilliği, 1999-2001 yıllarında Anavatan Partisi ilçe başkanlığı görevlerinde bulundum. 1981-2004 yılları arasında ERTUĞRUL GRUP, ERÇA LMT. ŞTİ., ETAB A.Ş. firmalarında kurucu ve yönetici olarak görev aldım, ticaret ve cemiyetin içinde oldum. Ayrıca Eflani Belediye başkanlığı yapan, Sayın Ahmet Remzi HATİPOĞLU, Sayın Muzaffer BİLDİK ve Merhum Hilmi KARAMAN’IN deneyim ve tecrübelerinden istifade ettim. 2004 yılından bu yana Eflani Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyorum. Hayatım boyunca elde ettiğim bilgi ve tecrübe ile sizlere bir dönem daha hizmet etmek istiyorum.
Değerli hemşerilerim, siz bana güvendiniz bende 15 yıldır sizin güveninize layık olmaya çalıştım, sizleri ve ilçemizi en iyi şekilde temsil ettim. Bir kez daha sağ duyu ile hareket edeceğinize, en doğru ve isabetli bir şekilde iradenizi ortaya koyacağınıza inanıyor, bu duygu ve düşüncelerle sizleri saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Kaynak

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir