Murat Özcan; “TOKİ Neden Şimdi?”

murat-ozcan-eflani-toki-neden-simdi

Saadet Partisi Eflani Belediye Başkan adayı Murat ÖZCAN;  “Ertuğrul 10 yıllık belediye başkanlığı tecrübesini Eflani halkının yararı için değil sadece onların oylarını almak için siyaseten kullanmıştır”  dedi.

               Sayın  ÖZCAN  yaptığı açıklamada;

İmar planının düzenlenmesi arsa üretimi yeni yerleşim yerlerinin oluşturulması ;  Mevcut  imar planı üzerindeki aksaklıklar tekrar gözden geçirilerek gerekli  revize işleri gerçekleşecek  daha da önemlisi yeni yerleşim alanlarının oluşturulması sağlanacak  yani düzenli yerleşim alanları oluşturulacak örneğin  bahçeli  nizam dublex  evlerin yapılabileceği bölgeler  Eflani imar planında bulunacak.  Yeni oluşturulacak yerleşim yerleri  Eflani ye  yeni bir çehre olacak ve Eflani  yeni sületine kavuşması adına ilk adımlar atılmış olacak ve yine aynı bağlamda  Eflani de açılmakta olan yüksek okul da okuyan ve görev yapacak olan akademik personel in de oturabilecekleri  Eflani de oturmuş olmanın zevkini yaşayabilecekleri bir yerleşkeleri olacak ve Eflani belki de  bir dönemler Karabük’te çalışan iş adamlarını barındıran (havasıyla suyuyla doğal ortamı ile  )Safranbolu’ nun  görevini üstlenecek ve böylelikle bir tercih edilen yaşam alanı bir cazibe merkezi halini alacaktır.

Toplumdaki sosyal kesimlerle ve mahalle muhtarları ile  periyodik olarak bir araya gelinecek dertler dinlenecek çözümler birlikte bulunacak. Eflani insanı yapısı itibari ile mahcup ve saygılı bir yapıya sahiptir onun için talep etmek onun için  her zaman zor gelmiştir hele hele  bir devlet dairesine veya bir büyüğün makamına giderek bir şey istemekten çekinir. Bunun için biz halkımızın sorunlarını dinlemeye çeşitli vesileler üreterek onları kendi mahallerinde dinleyeceğiz.  Belediye ile kopuk olan ilişkileri tekrar kuracak  devletin ve belediyenin  babacanlığını onlara hissettireceğiz. Şunu da özellikle belirtelim ki bizim yerimiz belediye başkanlığı makamı değil halkın içi olacaktır. Halkın içinde olmayan belediye başkanı  her zaman kaybetmeye mahkumdur ve dolayısıyla halk da kaybeder. Bizim Eflani halkına  kaybettirme gibi bir niyetimiz yok  Eflani ve Eflanili her zaman kazanacak

Belediye gelir gideri ve bütçesinin internet ortamında halkla paylaşılacak. Dünyada  en kötü olan şey açık olmayan esrarlı şeylerdir  yıllardır Eflani belediye başkanları Eflani belediye bütçesini devlet sırrı gibi korur ve saklarlar acaba bunu neden yaparlar diye her zaman merak etmişimdir.  Acaba bu bütçeleri  birileri görür de  bu kadar bütçe bu kadar gelir neden daha verimli kullanılmıyor diye halktan tepkiden mi  korkarlar bilinmez  .  Biz belediye başkanlığımızın ilk gününden itibaren belediye gelir ve giderlerini şeffaf bir şekilde internet ortamında halkımızla paylaşacağız  belki bizim belediye yönetimi olarak göremediğimiz bir hatamızı bir hemşehrimiz  görecek bizleri ikaz edecek belki  gereksiz bir harcamamızı tesbit edecek  bizi bu hatadan kurtaracaktır. Neticede bu paralar hepimizin  bu imkanları kullanımında herkesin ve her kesimin  söz hakkı olması gerektiğini düşünüyoruz.

Belediye zabıtası ve fen işleri işlevsel hale getirilecek.  Bu ifademiz yanlış anlaşılmasın  Eflani belediyesi ve Fen işleri personeli ile de hiçbir derdimiz yok. O kadrolarda çalışan arkadaşlarımı yaptıkları görevden dolayı da kutluyorum.  1953 yılında kurulan  kuruluşu üzerinden 61 yıl geçen bir belediye hale kurumsal bir kimliğe kavuşamamıştır. Hala  Eflani de kanalizasyon arızası olduğunda belediye başkanından geçmektedir.   Bir  vatandaşımız imar durum  belgesi alacak olsa belediye başkanından da sözlü  imar durumu almazsa  işler yürümemektedir. Bizim belediyeciliğimizde artık bu tür işlerde belediye zabıtası ve  fen işleri kendileri inisiyatif alarak sorunları çözecekler  belediye başkanı bu tür işlerle zamanını ve mesaisini harcamayacak  o artık Eflani’nin  geleceğini planlamak ve bu planlar doğrultusunda ilçeye ilave kaynaklar bulmak yeni projeler hazırlanmasına  kafa yoracaktır.

Su şebekesi yenilenecek  ilçemiz 30 yıllık bir ana isale hattına sahip ve artık şebeke yorgun durumda sürekli arızalar vermekte bununla beraber  su hattında boruların çeperleri de  tortu bağlamış bir durumda  her su arızasında çeperdeki tortu yerinden oynayarak evlerimizdeki çeşmelerimizden çamur şeklinde akmaktadır. Bu isale hattı değişmeden siz ne kadar temiz su pompalarsanız pompalayın evdeki kullandığımız su hiçbir zaman temiz olmayacaktır. Hatipoğlu’nun dediği gibi evinizde arıtma cihazı kullanmak zorunda kalacaksınız .  Artık bu şebekenin değişme zamanı gelmiş ve geçmektedir. Ayrıca  takip ettiğimiz kadarı ile  pompalanan suyun  yaklaşık % 35-40 ı tahakkuk etmekte olduğunu  düşünürsek  kaybolan suyu nereye gitmekte daha da önemlisi  bunun için harcanan enerjinin maliyeti yine bizim cebimizden  yüksek su ücreti olarak  çıkmaktadır. Bu su boşa akmazsa %50 daha ucuz su kullanabileceğimizden hiç şüpheniz olmasın .  Burada  mevcut belediye başkanımızı tebrik etmek gerktiğini düşünüyorum.  Çünkü 2004 de seçildikten sonra  bir arıtma ve kaynak çalışması yapmıştır.  Ama  9 yıldır su için bir daha kafa yormamış mesai harcamamıştır.  Arıtma için  harcamış olduğu  bütçeden çok daha fazlasını telef etmiştir.   Eflani halkı bilmelidir ki bu meselenin kalan kısmını biz çözüme kavuşturacak  ve evlerimizden artık kesintisiz  ve temiz su akmasını sağlayacağız.

TOKİ ile beraber Eflani de  alt gelir gurubuna yönelik çalışmalara hızla başlanacak .  Toplu konut idaresinin İlçemize şimdiye kadar gelmemiş olması  başlı başına bir eksikliktir. Çünkü çevre ilçelerimizde neredeyse TOKİ’nin girmediği  yer kalmamıştır. Buna muhalefette olan belediyelerde dahildir. Artık bizim ölçeğimizdeki ilçeler ikinci etaplara başlamışlardır. Bunun  geciktiği ‘nin ispatı ise   10 yıllık  belediye başkanının açıklamalarında mevcuttur.  Belediye başkanı  10 yıldır  başkanı olduğu ilçesinin  halkına  TOKİ talebinin  1000 e ulaştığını övünerek söylemektedir. 10 yıllık belediye başkanlığı tecrübesini Eflani halkının yararı için değil sadece onların oylarını almak için siyaseten kullanmıştır. TOKİ projesini seçim öncesi çıkarılması popülizim şeklinde algılanmasından doğal bir şey yoktur ve samimi değildir. Başka ilçeler  150 kişilik  müracaatı bulduklarında binaları yapmaya başlamışlardır . Herkes bilmelidir ki halkımızdan vekaleti aldığımızda TOKİ ile ilgili herşey tarafımızdan sonuna kadar takip edilecektir.

İlçemize gurbetteki hemşerilerimizin toprağına geri dönüşlerini sağlayacak kent ekonomisi oluşturulmasına öncülük yapacağız. Son  8, 9 yıl dan beri gurbetteki hemşerilerimiz  örgütlenme adına  çok yoğun çalışmalar içine girmişler ve örgütlenmeyi başarmışlardır. Fakat örgütlenme bir araya gelip kaynaşmayı sağlamış altı doldurulamamıştır. Yani örgütlenmeden sonraki adımı bir türlü atamamışlardır. Bunun çeşitli sebepleri olmakla birlikte en büyük sebep oluşan örgütlere hedef verilememesidir. Siz insanları örgütleyip dernekler kurdurup önlerine hedefler koymazsanız  bu kurulan dernekleri yaşatmaya muktedir olamazsınız ve bir müddet sonra bu dernekleri birer tabela derneği haline getirirsiniz . Öncelikle bu derneklerin büyük özverilerle kuran ve yöneten tüm kardeşlerime bu fedakarlıklarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Biz bin bir güçlükle emekle  kurulmuş bu derneklerin ataletini  üzerlerinden atması için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu Derneklerimiz artık  Eflani ekonomisine nasıl katkı sağlanacağı ile ilgili projeler oluşturacak  bu vesile ile Eflanili iş adamlarımızın topraklarına yatırım yapmak için geri dönüşleri  hızlandırılacak bende  belediye başkanı olarak her zaman onların hizmetkarı olacağımı burada belirtmek istiyorum.

Yoksul mağdur ve engelli vatandaşlarımıza yardımlar yapacağız. Sosyal hizmetler  sadece  hükümetlerin sorumluluğu altında değildir. Belediyelerinde yoksul ihtiyaç sahibi halkına karşı sorumlulukları vardır. Biz bu sorumluluk bilincinden asla taviz vermeyeceğiz.  Yapacağımız bir proje kapsamında  onların  çarşı merkezine geliş gidişlerini kolaylaştırmak için belediye  otobüsü  tabir edilen  bir sistemi güzel ilçemize kazandıracağız. Bu toplu taşıma aracı günün  belirli   zamanlarında  tüm mahallelerimizi dolaşarak   çarşı merkezine vatandaşlarımızı götürüp tekrar evlerine götürecektir. Bunun hayal satmak olduğunu düşünecekler olabilir ;  bunun hayal olmadığı aşikardır, günümüzde bu hizmeti süper marketler bile vermektedir. Emin olun Bu iş Eflani belediyesi  için  çok külfetsiz ve basit bir iş olacaktır.

Çok kıymetli Eflanililer  FIRTINALARA YÖN VEREN KELEBEKLERİN KANAT ÇIRPIŞIDIR. Kelebeklerin Eflani de kanat çırptığını herkes duymaktadır  ve bu fırtınanın Eflani ‘nin hayrına olacağında Eflani hemfikirdir.

Ve  yine diyoruz ki  Para Eflani’nin, Karar Eflani’nin, Yöneten Eflani’nin,  Söz Eflani’nin

Allah sözümüzü kuvvetli ,adımlarımızı  sabit, niyetlerimizi halis, dostlarımızı sadık  kılsın  Allah yardımcımız olsun.

Saadet Partisi Belediye Meclis Kontejan adayı; Metin ÖZER

Belediye Meclis Üyeleri :

1-Mehmet GÜNGÖR
2-Rahmi ERENOĞLU
3-Ali DEMİREL
4-İsmail ALAK
5-İmdat KARABULUT
6-Murat ÖZTÜRK
7-Hüseyin ERZİK
8-Emin ÖZEN

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir